:



Pomiary elektryczne. Zakład Instalatorstwa Elektrycznego Elektryk
 


Przewody w instalacjach domowych

Przekrój przewodu zależy od jego długości, przewidywanego obciążenia prądem oraz temperatury otoczenia. Przepływ prądu powoduje wydzielanie się ciepła w przewodniku (żyle kabla), którym płynie.

Wydzielające się ciepło powoduje wzrost temperatury żyły. Temperatura ta nie powinna jednak przekroczyć pewnej określonej temperatury dopuszczalnej, powyżej której występują niekorzystne i nieodwracalne zjawiska, np. nadmierne mięknienie i deformacja materiału izolacji, przemieszczanie się żyły
w izolacji, a w wyższej temperaturze - degradacja (zniszczenie) izolacji.

 

Obciążalność długotrwałą kabli niskiego napięcia określa się przez oszacowanie czynników na nią wpływających. Najczęściej zakłada się typową konstrukcję kabla i jego niezmienne obciążenie prądem oraz przyjmuje się często spotykane warunki otoczenia oraz wybrane, typowe sposoby instalowania kabla. Dla tych założonych warunków oblicza się obciążalność długotrwałą w oparciu o wyniki wieloletnich badań.

Norma PN- IEC  60364 - 5- 523 : 2001

Norma ta określa obciążalność długotrwałą przewodów nieopancerzonych na napięcie znamionowe nie wyższe niż 0,6/1 kV, a jej zakres określa tytuł normy: „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Obciążalność prądowa długotrwała przewodów.”.

 Dopuszczalną obciążalność przewodów zależnie od sposobu ich prowadzenia można znaleźć w tabelach. Orientacyjnie przyjmuje się, że w instalacjach domowych nie powinno to być więcej niż:

  • 14-14,5 A jeśli żyły mają przekrój 1,5 mm2 oraz
  • 19 A jeśli ich przekrój wynosi 2,5 mm2.
Podane wartości dotyczą przewodów miedzianych.

 Do oświetlenia stosuje się  przewody o przekroju 1,5 mm2, 

 do gniazdek - 2,5 mm2.

Zgodnie z przepisami nowe instalacje  elektryczne muszą być wykonywane jako trójprzewodowe. Aby łatwo było odróżniać przewody, stosuje się zróżnicowany kolor ich izolacji:

  • do przewodów fazowych (L) – czarny lub brązowy; taki przewód powinien się znajdować z lewej strony gniazdka,

 

 

 

 

 

 

 

 

  • do neutralnych(N) – niebieski,
  • do przewodów ochronnych (PE) – w żółto-zielone paski; taki przewód powinien być podłączony do wszystkich gniazd z bolcem i do punktów oświetleniowych

 

 

 


 

 
 Pomiary Elektryczne "ELESKA"

Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 2i
 41-303 Dąbrowa Górnicza

  NIP:629-001-83-41

  tel.fax(32) 260 37 62

  tel.0-601 40 22 48

  e-mail:skrzyniarz@poczta.onet.pl


 

 

 

 

tags:

elektryk Katowice, DG. Sosnowiec